SHIHAN

MICHAŁ SLIWKA, 7 dan

 

 

Shihan Michał Sliwka ukonczył kierunek nauczycielski krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Ze sztukami walk spotkał sie w okresie nauki w Liceum Ekonomicznym w Ostrowcu Swietokrzyskim, gdy zaczał uprawiac boks.

W okresie studiów w ramach zajec z judo ( Kodokan jujutsu) zetknał sie także z tradycyjnymi formami jujutsu dzięki prowadzacemu dr Hapkowi.

Po studiach odbył służbe wojskowa w Szkole Oficerów Rezerwy,/ oddziały specjalne /, gdzie duży nacisk kładziono na walke wrecz w oparciu o jujutsu.

 

Po powrocie do Krakowa podjał prace w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, jako wykładowca kultury fizycznej, szkoleniowiec krakowskiego oddziału antyterrorystycznego, miedzy innymi w walce wrecz.

W Po dwu latach pracy w KWMO przeniósł się do XIV Liceum Ogólnokształcego, gdzie, jako nauczyciel wychowania fizycznego utworzył sekcje jujutsu w ramach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Ognisko „Asklepios” - jako Krakowska Szkoła Ju-Jutsu.

 

W 1986 roku doprowadził do rejestracji Ogniska TKKF „ Pradnik Czerwony”, samodzielnej struktury prawnej dla Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu.

 

W 1985 roku w Warszawie, na ogólnopolskim zebraniu instruktorów ju-jitsu, powołano Krajowa Rade Instruktorów Ju-Jitsu, ,której został wybrany Przewodniczacym przez instruktorów z całego kraju.

Była to pierwsza, lecz jeszcze nieformalna struktura polskiego ju-jitsu.

 

W 1987 roku bedac członkiem Zarzadu Polskiego Zwiazku Karate, doprowadził do powstania Komisji ju-jitsu, aikido i kung-fu PZK ., Była to pierwsza prawna, choć jeszcze nie samodzielnej struktury ju-jitsu, której również został Przewodniczacym.

 

W 1990 roku, w wyniku osobiscie wygranej sprawy w Sadzie Najwyższym, po odejsciu z Zarzadu PZKarate, doprowadził do rejestracji pierwszego samodzielnego stowarzyszenia ju-jitsu, i w ogóle stowarzyszenia kultury fizycznej poza ówczesnym Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Sportu, pełniacego rolę ministerstwa kultury fizycznej.

Była to Polska Frderacja Ju-Jitsu, a następnie Polskie Stowarzyszenie Ju-Jutsu.    .

 

Ta zwycieska batalia dała możliwosc rejestracji innych, samodzielnych stowarzyszeń sztuk i sportów walk, srodowisk funkcjonujacych dotychczas w ramach Polskiego Zwiazku Karate jako komisje stylowe, czy też jako organizacje nieformalne w kraju.

W efekcie doszło także do zmian w Ustawie o Kulturze Fizycznej, w mysl której rejestracja stowarzyszeń kultury fizycznej ( zwiazków, klubów itp.) odbywa sie w sadzie lub w administracji samorz±dowej, a nie w strukturze rzadowej. 

 

Od połowy lat 80-ych Michał Sliwka nawiazywał kontakty i współprace z miedzynarodowymi organizacjami ju-jitsu, doprowadzajac do pierwszych w Polsce wizyt:

 

A) przedstawicieli ju-jitsu zmodernizowanego:

-  1986 rok Istvan Kelemen, 3 dan Wegry - WJJF,

-   maj 1989 rok Vlado Schmidt, 6 dan, Republika Federalna Niemiec –WJJF,

 

B) ju-jitsu stylowego:

– pazdziernik 1989 rok, Thiery Riesser, hakko- ryu, 4 dan – Francja,

 

a nastepnie wizyt wybitnych, miedzynarodowych mistrzów jujutsu, takich jak np.:

-  w 1994 roku Jan de Jong, 8 dan , W-ce Prezydent WJJF, Australia ,

-  w 1997 roku Johny Vansimpsena , 8 dan, W-ce Prezydent I.U.M.A, Belgia.

 

W efekcie ożywionych kontaktów miedzynarodowych Shihan Michał Sliwka był przedstawicielem na Polskę nastepujacych organizacji miedzynarodowych ju-jitsu:

- Swiatowej Federacji Ju-Jitsu ( WJJF),

- Miedzynarodowej Federacji Ju-Jitsu ( IJJF),

- Europejskiej Federacji Ju-JItsu ( EJJF),

- Yoseikan Budo,

- Miedzynarodowego Uniwersytetu Sztuk Walk ( I.U.M.A)

 

Od połowy lat 80-tych brał udział w wielu międzynarodowych szkoleniach, seminariach i obozach ( min. WJJF, IJJF, Aikibudo, Yoseikan, Katori Shinto Ryu Ken Jutsu, I.U.M.A).Już pod koniec lat 80-tych prowadził seminaria w Czechosłowacji,  a następnie, jako instruktor WJJF i I.U.M.A prowadził szkolenia miedzynarodowe (Polska, Węgry, Belgia, Czechy).

 

Z czasem zrezygnował z przedstawicielstw organizacji miedzynarodowych, skupiajac sie na działalnosci krajowej i szkoleniowej.

Do tej pory, z posród wielu osób z kraju i zagranicy (Rosja, Litwa, Czechy) studiujacych u niego jujutsu - dwadziescia osób uzyskało stopień mistrzowski:

..1.    sensej Piotr Gut, 4 dan,

..2.    sensej Marek Głowacki, 4 dan.

..3.    sensej Jarosław Dabrowski, 3 dan.

..4.    sensej Wojciech Matusiak, 3 dan.

..5.    sensej Janusz Biernacik, 3 dan.

..6.    sensej Grzegorz Dobrowolski, 2 dan,

..7.    sensej Jerzy Babral, 2 dan.

..8.    sensej Piotr Kowalczyk, 2 dan.

..9.    sensej Antoni Haber, 1 dan.

10.    sensej Mirosław Stanek, 1 dan.

11.    sensej Andrzej Morawiec, 1 dan.

12.    sensej Krzysztof Fugas, 1 dan.

13.    sensej Bartłomiej Wielogorski, 1 dan.

14.    sensej Roger Barlik, 1 dan.

15.    sensej Swistak Artur, 1 dan.

16.    sensej Jarosław Jastrzebski, 1 dan,

17.    sensej Piotr Grodecki, 1 dan,

18.    sensej Karol Gajewski, 1 dan,

19.    sensej Arturas Pranckevicius, 1 dan, Litwa

20.    sensej Ivo Kosina, 1 dan, Czechy.



W 1994 roku Michał Sliwka, w ramach Polskiego Stowarzyszenia Ju-Jutsu, założył magazyn sztuk walk "Samuraj", którego został redaktorem naczelnym. Magazyn "Samuraj" ukazywał się przez 10 lat, stajac się tuba polskiego srodowiska Budo oraz popularyzatorem wielu wchodzacych na polski rynek odmian sztuk i sportów walk.


 

Michał Sliwka posiada uprawnienia instruktorskie z zakresu: jujutsu, samoobrony, Shorin-ryu Okinawa Karate.

 

 

 

 

Powrót