MATSUMOTO

W prefekturze Nagano ( jakieś 4 godziny od Tokio) znajduje się najstarszy zachowany zamek w Japonii nazywany zamkiem czarnej czapli. Czarny kolor ścian nadaje mu unikatowego charakteru, gdyż japońscy arystokraci zazwyczaj wybierali jasny kamien jako budulec prestiżowych rezydencji. Wybudowany w 1592 roku przez okoliczną ludność która pracowała za darmo. W razie ataku mogła się tam schronić. Zamek wybudowano jednak po zakończeniu wojen domowych, nigdy nie był oblężony. Widać z zewnątrz jakby miał 5 pięter a w istocie ma 6 (to kryjówka pana feudalnego). Nie jest tak solidny , gdyż nie było tu wtedy maszyn oblężniczych. Używano łuków, mieczy, katan, muszkiety pojawiły się w XVIw. Obecnie miasto liczy jedynie 200 000 mieszkańców. Od zachodu otacza je 7 szczytów przekraczających 3000m, a po wschodniej rozciągają się wyżyny.

Za drugą bramą...coraz bliżej. Widać w zamku otwory do strzelania z łuku i na broń palną. Opuszczane okiennice. Dół z kamienia, niemożliwy do wspinania się.Z uwagi na prawdziwe drewniane podłogi, zamek zwiedza się boso. Buty nosi się w worku. Przy tej temp (9 stopni) to było chłodno. Niektórzy bez skarpetek. Uwagę zwracają potężne bale drewniane służące do budowy zamku, które pozwoliły mu przetrwać setki lat.6 piętro zamku leży na wysokości 22.1 m nad ziemią i ma powierzchnię 26 m kwadratowych czyli 16 mat tatami.Tatami to tradycyjna japońska mata ze słomy ryżowej i tutejszej trawy, brzegi obszywane pasem barwnej tkaniny. Standardowy wymiar 90x180 cm i służą także jako jednostka miary powierzchni wnętrz.Typowy sklep to powierzchnia 5 tatami, herbaciarnia 4,5 tatami. Większość domów we współczesnej Japonii nadal ma przynajmniej jeden pokój wyłożony tatami. Są one źródłem kurzu i alergicy nie maja się z nimi dobrze. Coraz częściej wykonuje się je z dodatkami tworzyw sztucznych.
6 Piętro zaprojektowane było na kwaterę główną w razie ataku. Legenda głosi że 26 stycznia 1618 roku jeden z wasali pełniących służbę zobaczył kobietę w pięknym ubraniu. Podała mu brokatową torbę mówiąc: że "...jeśli Pan zamku ofiaruje jej 500 kg ryżu każdego 26 dnia miesiąca, ona będzie chroniła zamek przez pożarami i wrogami". Czy to ochroniło ten piękny drewniany zamek ?
1) wejście na 6 piętro ... 2) na 6 pietrze ...3) pod dachem symbol tej kobiety/bogini z legendy.


Widoki z zamku na 4 strony ...

Dziedziniec przed zamkiem.Zbroje i uzbrojenie samurajskie prezentowane w zamku.... NIEBAWEM ... TAKAYAMA


... powrót do ... JAPONALIA ...