TAKAYAMA

Takayama to miasto pośrodku gór w prefekturze Gifu / prefektura to odpowiednik naszego województwa - jest ich w Japonii 47 .W dawnych czasach było ośrodkiem wyrębu drewna na budowę Edo, czyli stolicy. Były tu także obfite zasoby złota, srebra, miedzi i ołowiu. Potrzebny był więc ośrodek, który by tę gospodarkę kontrowlował.Yamaoka TesshuZwiedzamy Takayama Jinya,urząd skarbowy Szoguna z epoki Edo, który działał od 1692 do 1868. Tu uiszczano podatki w formie worków z ryżem. Takayama była też ośrodkiem wyrębu drewna na budowę Edo. To obecnie Narodowe Miejsce Historyczne. Nie ma takiego drugiego zachowanego w Japonii. Kiedyś było ich 60.Ten kompleks budynków służył także jako siedziba władz prowincji podczas szogunatu Tokugawa - czyli 15 pokoleń - przez 265 lat. Jako urząd skarbowy działał w latach 1692 - 1868. Jest rozległy, w przewadze drewniany.
Przechodzimy przez kolejne pomieszczenia. Są tu przestronne, dobrze zachowane pokoje o różnym przeznaczeniu , wyłożone w większości matami tatami. Króluje przestrzeń, choć w pomieszczeniach sa różne eksponaty. Oglądamy biura, sale konferencyjne, pokoje gościnne, pokój do ceremonii parzenia herbaty, pomieszczenia mieszkalne dla oficerów i ich małżonek, ogród japoński jakby z epoki Edo, kuchnię, łazienkę, ówczesne toalety. Jest też pokój sądu i przesłuchań z rycinami stosowanych tortur.
Najobszerniejsza jest sala konferencyjuna / 49 mat /. To pomieszczenie mogło być podzielone na 3 pokoje. Na końcu sali są umieszczone dwa japońskie znaki : jeden oznacza lojalność wobec Szoguna, drugi szacunek dla rodziców i przodków. Polityka rządu była oparta na zasadach konfucjonanizmu, który podkreśla wagę przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchi społecznej oraz zachowania tradycji, ładu i porządku.
Obok głównego budynku stoi duży magazyn zbudowany w 1600 roku. Jest to największy tradycyjny spichlerz ryżu w Japonii. Tu uiszczało się podatki w formie 60-cio kilogramowych worków z ryżem. Obecnie są tu zgromadzone dokumenty z czasów dawnych lordów feudalnych, stare mapy, plany miast. Przy zabudowie, w 100% drewnianej, podczas pożaru wyburzało się sąsiadujące budynki aby ogień się nie rozprzestrzeniał.
Przed wejściem do Takayama Jinya znajduje się pomnik Yamaoki Tesshu. Był on słynnym samurajem z okresu Bakumatsu i odegrał istotna rolę w Restauracji Meiji. Żył w latach 1836 - 1888, zajmował się szermierką , zen i kaligrafią. Założył szkołę miecza Irro Shoden Muto-Ryu - po oświeceniu, jakiego doznał w 45 roku życia. Zajmował stanowisko ochroniarza ostatniego szoguna Tokugawy. Później został nauczycielem cesarza Meiji - w młodzieńczym okresie jego życia.


Współczesna Takayama - uliczka handlowa Higashiyama.Środek transportu. W hotelach ryokan śpi się na matach. Przysmak w Takayamie to wołowina podgrzewana na liściu.


niebawem ... SHIRAKAWA-GO

a teraz ...
powrót do ... JAPONALIA