PERSONA

                                                       Hiroh Kikai

 

W dniu 10 maja ( 1999r.- red.) zakończyła się w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” wystawa fotografii pt.: „Persona”.

„Persona” jest bardzo specyficzną wystawą, szczególnie dla nas, Europejczyków. Obala bowiem nasze stereotypowe wyobrażenie o Japończykach.

Jesteśmy skłonni wyobrażać sobie ich z jednej strony jako wojowniczych samu rajów, z drugiej zaś jako eleganckich biznesmenów przodującej technologicznie Japonii.

Hiroh Kikai ukazuje nam natomiast postacie zwykłych ludzi, często dziwaków, jakich pełno wokół nas. Dlatego więc te fotografie nas dziwią czy wręcz szokują? Bowiem, zgodnie z naszymi stereotypami, te twarze nie pasują do ubiorów i naszych wyobrażeń.

Japończyk nędzarzem, bezdomnym, przebrany za kobietę? Przecież to niemożliwe!

„Artysta portretuje ludzi w taki sposób, że maska „persona” nie tyle zakrywa, co wyraża istotę każdego, ujawnia głęboką prawdę o nim” — napisała o wystawie Bogna Dziechciaruk - Maj.

Natomiast Hiroh Kikai tak określił swą pracę:

„ Staram się fotografować ludzi niczego nie lekceważąc, ani niczemu się nie dziwiąc, nawet, jeśli są to wyjątkowe indywidualności - gdyż fotografia może przekazać nie tylko nagą twarz portretowanego, ale również nagą twarz fotografującego”

 

                                                                                                                            Michał Śliwka

 

(MSW „ Samuraj „ 3/99)