KRAKOWSKA AKADEMIA JUJUTSU

 

 

 

 

Poczatki obecnej Krakowskiej Akademii Jujutsu to okres,  kiedy  Michał Sliwka rozpoczał prace nauczyciela wychowania fizycznego w XIV Liceum Ogólnokształcacym.

Sekcja  jujutsu funkcjonowała w ramach TKKF " Asklepios" ( prezes Pan Bronisław Stópka).


 

 

 

 

 

 


W 1986r. sekcja przeniesiona została do Klubu Sportowego "Pradniczanka", na Osiedlu Pradnik Czerwony, gdzie Michał Sliwka został kierownikiem wyszkolenia.

 

Kolejnym miejscem treningów został Czerwonopradnicki Dom Kultury.

Przełomowym krokiem dla Krakowskiej Akademii Jujutsu było utworzenie samodzielnej struktury prawnej, jaka było zarejestrowanie przez członków sekcji jujutsu w Sadzie Wojewódzkim Ogniska TKKF " Pradnik Czerwony" w 1987roku.

 

Założycielem Ogniska był sensej Michał Sliwka oraz jego ówczesni uczniowie :

- Krzysztof Rażny,

- Dariusz Zieba,

- Ryszard Kulig,

- Zenon Liszkiewicz,

- Małgorzata Kobczyk,

- Jerzy Krzyżak,

- Gerard Gonkiewicz,

- Wojciech Sekara,

- Tomasz Rogoziński,

- Piotr Luberda,

- Andrzej Skrzyński,

- Grzegorz Tomasik,

- Jerzy Dudek,

- Romuald Makar.

 

W ramach Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu działała sekcja jujutsu prowadzona przez Michała Sliwkę, sekcja stylowego aikido-jujutsu, prowadzona przez Wojciecha Zielińskiego, oraz organizowane były kursy samoobrony. W tym okresie zajecia jujutsu odbywały sie w Czerwonopradnicki Domu Kultury oraz w Szkole Podstawowej nr 60, przy ul. Kowalczyka na Osiedlu Pradnik Czerwony.

Z czasem sekcja aikido-jujutsu usamodzielniła się, tworzac stylowa strukture - Krakowskie Stowarzyszenie Aikido.

 

Rozpoczał się szybki rozwój Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu, nie tylko na terenie Krakowa, ale także i poza Krakowem.

 

Powstały Oddziały Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu w:

- Tarnowie, instruktor Stanisław Cynarski,

- Oswiecimiu, instruktor Józef Góra,

- Ostrowcu Swietokrzyskim, instruktor Adam Kitowski,

- Swidniku, instruktor Romuald Gumienniak.

 

 

Michał Sliwka w 1985 roku nawiazał współprace z Wegierskim Oddziałem Swiatowej  Federacji Ju-Jitsu, z mistrzem Istvanem Kelemenem, w wyniku czego w 1986 roku doszło do jego oficjalnej, w imieniu World Ju-Jitsu Federation, wizyty w Krakowie.

 

Była to pierwsza w Polsce wizyta przedstawiciela miedzynarodowej organizacji ju-jitsu.

  " ".Jej efektem była kolejna wizyta przedstawiciela WJJF w maju 1989 roku Vlado Schmita  z Republiki Federalnej Niemiec, wtedy w stopniu 6 dan.

Szkolenia z jego udziałem odbyły sie w Krakowie, Łodzi i Zielonej Górze, głównych osrodkach wchodzacych w skład Komisji Ju-Jitsu Polskiego Zwiazku Karate.

W tym okresie, zgodnie z prawem, PZKarate skupiał wszelka działalnosc z zakresu Dalekowschodnich sztuk i sportów walk.

W 1988 roku Michał Sliwka nawiazał także współprace z przedstawicielem stylowej formy jujutsu, Thierry Riesserem ( Shizan Okuyama) z Francji, wtedy 4 dan, mistrzem stylu Hakko-Ryu (szkoła pochodna od stylu Daito-Ryu).

 

Efektem była pierwsza w Polsce wizyta przedstawiciela stylowego jujutsu, do której doszło w październiku 1989 roku.

 

Treningi odbywały się w Krakowie i w Oswiecimiu - Oddziale KSJJ.

W 1990 roku zorganizowany został przez KSJJ w Polsce letni obóz jujutsu z udziałem T.Riessera. Po obozie Michał Sliwka zakończył współprace z T.Riesserem.

Grupa nastoletnich uczniów M.Sliwki z Zenonem Liszkiewiczem na czele podtrzymała jednak kontakt z T.Riesserem, czego efektem było powołanie z czasem Polskiego Stowarzyszenia Denshokan Hakko Ryu.

Kolejnym wybitnym mistrzem ju-jitsu, przedstawicielem WJJF przybyłym do Krakowa był mistrz Jan de Jong, 8 dan, W-ce Prezydent Swiatowej Federacji Ju-Jitsu ( WJJF) z Australii, z asystentami - którzy w 1994 roku, przez kilka dni, prowadzili szkolenie dla członków KAJ i innych organizacji ju-jitsu w kraju.

W połowie lat 90-tych Michał Siwka nawiazał kontakt z Międzynarodowym Uniwersytetem Sztuk Walk ( I.U.M.A), którego stał się przedstawicielem w Polsce. I.U.M.A prowadzona była przez japońskiego mistrza mieszkajacego w Europie, Soke Keido Yamaue, 10 dan.

Po kilku wizytach M.Sliwki w Belgii, w 1996 roku doszło do pierwszej wizyty przedstawicieli I.U.M.A w Krakowie. Staż prowadzili instruktorzy belgijscy: Stefan de Muynck ( 5 dan ) i Herman Van Loo ( 5 dan ). W 1997 roku odbyło się kolejne szkolenie z udziałem mistrza Johny Vansimpsena ( 8 dan ). W szkoleniu wzieli także udział, oprócz uczestników krajowych, instruktorzy z Rosji ( Tair Narimanow) i Litwy ( Arturas Pranckevicius).

W 1985 roku Kraków stał się siedziba Krajowej Rady Instruktorów Ju-Jitsu, w 1987 roku Komisji Ju-Jitsu Polskiego Zwiazku Karate, zas w 1990 roku, na bazie Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu i jej oddziałów, powstało Polskie Stowarzyszenie Ju-Jutsu a nastepnie Polska Federacja Ju-Jitsu    - pierwsze prawne , i specjalistyczne organizacje ju-jitsu /sztuk i sportów walk/ w kraju, zas w 1994 roku najwieksze opiniotwórcze pismo sztuk i sportów walk w Polsce - miesięcznik " Samuraj "

Kolejnym etapem przyspieszajacym rozwój KSJJ -co było powodem zmiany nazwy na Krakowska Akademie Jujutsu - był rok 1991, kiedy to siedziba organizacji przeniesiona została do centrum Krakowa, do siedziby TKKF Ognisko " Łacznosc" . Zajęcia jujutsu prowadzone były wtedy w 8 szkołach krakowskich.

W 1995 roku po czteroletnim pobycie w USA powrócił Dariusz Zieba, który wczesniej przez 8 lat był uczniem senseja Michała Sliwki , i został etatowym instruktorem " sekcji aikido-jujutsu .
W 1996 roku odszedł z Akademii zakładajac własna firme aikido.

Przez wiele lat osrodek krakowski jujutsu był organizatorem kursów instruktorskich ju-jitsu i samoobrony.

Z Krakowskiej Akademii Jujutsu wywodza sie, czynni do dzis, instruktorzy jujutsu, miedzy innymi: Dariusz Zięba, Zenon Liszkiewicz, Jerzy Filipczuk,Krzysztof Pytlak, Jarosław Jastrzebski, a także Ryszard Kulig i Krzysztof Rażny.

Krakowska Akademia Jujutsu, przy współudziale Polskiego Stowarzyszenia Ju-Jutsu była organizatorem wielu seminariów i obozów szkoleniowo-wypoczynkowych w kraju jak i za granica (Austria, Czechy, Belgia, Wegry).

Do tej pory piętnascie osób uzyskało stopień mistrzowski u shihana Michała Sliwki w Krakowskiej Akademii Jujutsu

( Polska Federacja Ju-Jitsu):

- sensej Piotr Gut, 4 dan,

- sensej Jarosław Dabrowski, 3 dan

- sensej Wojciech Matusiak, 3 dan

- sensej Janusz Biernacik, 3 dan

- sensej Grzegorz Dobrowolski, 2 dan

- sensej Jerzy Babral, 2 dan

- sensej Piotr Kowalczyk, 2 dan

- sensej sensej Jarosław Jastrzebski, 1 dan

- sensej sensej Piotr Grodecki, 1 dan.

- sensej Antoni Haber, 1 dan

- sensej Mirosław Stanek, 1 dan

- sensej Andrzej Morawiec, 1 dan

- sensej Krzysztof Fugas, 1 dan

- sensej Bartłomiej Wielogorski, 1 dan

- sensej Roger Barlik, 1 dan

 

Obecnie w Krakowskiej Akademii Jujutsu prowadzi się szkolenie w ramach sekcji:


- aiki-jujutsu ( aikibudo, aikido ),


- Okinawa karate-do ,


- kursy samoobrony dla kobiet i mężczyzn.



 

 

Shihan Michał Sliwka, 7 dan

 

 

Powrót