Krakowska Akademia Jujutsu powstała w 1980 roku / wtedy jeszcze jako Krakowska Szkoła Ju-Jutsu / w ramach Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej " Asklepios".
Zajęcia odbywały się w XIV Liceum Ogólnokształcącym na osiedlu Azory.
W 1986r. sekcja przeniesiona została do Klubu Sportowego "Prądniczanka", na Osiedlu Pradnik Czerwony.
Przełomowym krokiem dla Krakowskiej Akademii Jujutsu było utworzenie samodzielnej struktury prawnej, jaką było zarejestrowanie przez członków sekcji w Sądzie Wojewódzkim TKKF " Prądnik Czerwony" pod koniec lat '80-ych.

Założycielem Ogniska był sensej Michał Śliwka oraz jego ówczesni uczniowie :

- Krzysztof Raźny,
- Dariusz Zięba,
- Ryszard Kulig,
- Zenon Liszkiewicz,
- Małgorzata Kobczyk,
- Jerzy Krzyżak,
- Gerard Gonkiewicz,
- Wojciech Sękara,
- Tomasz Rogoziński,
- Piotr Luberda,
- Andrzej Skrzyński,
- Grzegorz Tomasik,
- Jerzy Dudek,
- Romuald Makar.


W ramach Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu działała także stylowa sekcja aikido-jujutsu, oraz organizowane były kursy samoobrony.
Z czasem sekcja aikido-jujutsu z Wojciechem Zielińskim na czele usamodzielniła się, tworząc stylową strukturę - Krakowskie Stowarzyszenie Aikido.

Rozpoczął się szybki rozwój Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu, nie tylko na terenie Krakowa, ale także i poza nim.

Powstały Oddziały KSJJ w:

- Tarnowie, instruktor Stanisław Cynarski,
- Oświecimiu, instruktor Józef Góra,
- Ostrowcu Świetokrzyskim, instruktor Adam Kitowski,
- Świdniku, instruktor Romuald Gumienniak,
- Opolu, instruktor Tadeusz Chodaczek.Michał Sliwka w 1985 roku nawiązał współpracę z Węgierskim Oddziałem Swiatowej Federacji Ju-Jitsu / WJJF /, z mistrzem Istvanem Kelemenem, w wyniku czego w 1986 roku doszło do jego oficjalnej, w imieniu WJJF, wizyty w Krakowie.
Była to pierwsza w Polsce wizyta przedstawiciela miedzynarodowej organizacji ju-jitsu.
Jej efektem była kolejna wizyta przedstawiciela WJJF w maju 1989 roku - Vlado Schmita - z Republiki Federalnej Niemiec, wtedy w stopniu 6 dan.
Szkolenia z jego udziałem odbyły się w Krakowie, Łodzi i Zielonej Górze, głównych ośrodkach wchodzących w skład Komisji Ju-Jitsu Polskiego Zwiazku Karate.
W tym okresie, zgodnie z prawem, PZKarate skupiał wszelką działalność z zakresu Dalekowschodnich sztuk i sportów walk.

W 1988 roku Michał Sliwka nawiązał także współpracę z przedstawicielem stylowej formy jujutsu, Thierry Riesserem ( Shizan Okuyama ) z Francji, wtedy 4 dan, mistrzem stylu Hakko-Ryu ( szkoła pochodna od stylu Daito-Ryu ).
Efektem była pierwsza w Polsce wizyta przedstawiciela stylowego jujutsu, do której doszło w październiku 1989 roku.


/fot.1 - trening w Krakowie, fot.2 - trening w Oświęcimiu ; na pierwszym planie dr St.Sterkowicz AWF Kraków, Michał Śliwka, St.Cynarski - KSJJ Tarnów /

Treningi odbywały się w Krakowie i w Oświecimiu - Oddziałach KSJJ.
W 1990 roku zorganizowany został przez KSJJ w Polsce letni obóz jujutsu z udziałem T.Riessera. Po tym obozie zakończono z nim współpracę.

Grupa nastoletnich członków KSJJ z Zenonem Liszkiewiczem na czele podtrzymała kontakt z T.Riesserem, czego efektem było powołanie z czasem Polskiego Stowarzyszenia Denshokan Hakko Ryu.


/ Kraków, seminarium z australijską ekipą ju-jitsu, z W-ce Prezydentem WJJF Jan de Yongiem na czele. /


Kolejnym wybitnym mistrzem ju-jitsu, przedstawicielem WJJF przybyłym do Krakowa był mistrz Jan de Jong, 8 dan, W-ce Prezydent Światowej Federacji Ju-Jitsu ( WJJF) z Australii, z asystentami - którzy w 1994 roku, przez kilka dni, prowadzili szkolenie dla członków KAJ i innych organizacji ju-jitsu w kraju.

W połowie lat 90-tych Michał Sliwka nawiązał kontakt z Międzynarodowym Uniwersytetem Sztuk Walk ( I.U.M.A), którego stał się przedstawicielem w Polsce. I.U.M.A prowadzona była przez japońskiego mistrza mieszkającego w Europie, Soke Keido Yamaue, 10 dan .
Po kilku wizytach M.Śliwki w Belgii, w 1996 roku doszło do pierwszej wizyty przedstawicieli I.U.M.A w Krakowie.
Staż prowadzili instruktorzy belgijscy: Stefan de Muynck ( 5 dan ) i Herman Van Loo ( 5 dan ). W 1997 roku odbyło się kolejne szkolenie z udziałem mistrza Johny Vansimpsena ( 8 dan ). W szkoleniu wzieli także udział, oprócz uczestników krajowych, instruktorzy z Rosji i Litwy .

W 1990 roku, na bazie Krakowskiej Szkoły Ju-Jutsu i jej oddziałów, powstała Polska Federacja Ju-Jitsu, a następnie Polskie Stowarzyszenie Ju-Jutsu - pierwsze prawne i specjalistyczne organizacje jujitsu , a także sztuk i sportów walk - w kraju. Polskie Stowarzyszenie Ju-Jutsu weszło w skład Federacji.

Kolejnym etapem przyśpieszajacym rozwój KSJJ było przeniesienie siedziby organizacji do centrum Krakowa, do TKKF " Łaczność" na ul. Sobieskiego - w 1991 roku.
Zajęcia jujutsu prowadzone były wtedy w 8 szkołach krakowskich. Skutkowało to także zmianą nazwy na Krakowską Akademię Ju-Jutsu.

W 1995 roku, po czteroletnim pobycie w USA powrócił Dariusz Zieba, który wcześniej przez 8 lat był uczniem senseja Michała Sliwki. Został etatowym instruktorem sekcji aikido-jujutsu i sekretarzem TKKF"Łączność".
W 1996 roku odszedł z Akademii zakładając własną firmę aikido-jujutsu.

Z Krakowskiej Akademii Jujutsu wywodzą się, czynni do dziś, instruktorzy jujutsu, między innymi: Dariusz Zięba, Zenon Liszkiewicz, Jerzy Filipczuk, Jarosław Jastrzębski, Jacek Krzeszowiec, Andrzej Mroczek, Stanisław Makuch, Józef Góra, Krzysztof Pytlak, Ryszard Kulig, Zbigniew Wieczorek, Krzysztof Raźny, Stanisław Cynarski, Tadeusz Chodaczek, Marek Pantkowskii inni.

Obecnie Krakowska Akademia Jujutsu funkcjonuje w ramach
Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej " BUJUTSU ".
JUJUTSU ... KARATE ... KENJUTSU ... SAMOOBRONA... SZKOLENIA ... MISTRZOWIE... PUBLICYSTYKA ... REGULAMINY... ZAPISY... KYOSHI MICHAŁ ŚLIWKA... KONTAKT... PFJJ